BLOG

Geri

0 7143 Sayılı Kanun Kapsamındaki 2 Taksit Ödemeleri Hakkında

Oyunuz:
0.00 of 0 Oy

7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu 2. Taksit Ödemesi İçin Son Gün 30 Kasım 2018

 7143 Sayılı Kanun ile matrah artırımı düzenlemesi getirilerek, matrah artımında bulunan mükellefler için artırdıkları dönem ve vergi türleri itibariyle vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılamayacağı açıklanmıştı. Bu duruma Göre Aşağıdaki Hususlara Dikkat Edilmesi Gerekmektedir.

Hazırlanan Tebliğe göre, matrah artırımından doğan vergilere Eylül ayı sonundan başlamak üzere ikişer aylık taksitler halinde ödeme imkanı getirilmiş ve önceki matrah artırımını düzenleyen 6111 ve 6736 Sayılı Kanunlardan farklı olarak, 7143 Sayılı kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekmektedir. Ve Hususta İse…..

7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 2. taksit ödeme dönemi devam ediyor. 

Ayrıca, taksitli ödeme seçeneği tercih edilmiş olmasına rağmen, kalan taksitlerin tamamının peşin olarak 2. taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018) ödenmesi halinde taksitli ödeme seçeneği için uygulanan katsayılar kaldırılacak olup; 

  • Hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı üzerinden %50, 
  • İdari para cezalarının aslından %12,5,  oranında indirim yapılacaktır.

 Ödemelerinizi;

  • İnteraktif Vergi Dairesi uygulamamızdan (IOS ve Android),
  • Başkanlığımız resmi internet sayfasında (www.gib.gov.tr) yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden 02:00 - 22:00 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi  ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile,
  • Anlaşmalı banka şubelerinden ve PTT İşyerlerinden,
  • Vergi dairelerinden,  yapabilirsiniz.

 İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya “www.gib.gov.tr” adresi yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.